Heta-liitto lausui laiminlyöntimaksuista
Julkaistu
Heta-liitto jätti työ- ja elinkeinoministeriölle lausunnon hallituksen esitysluonnokseen, jossa esitetään työsuojeluviranomaiselle lisää valvontakeinoja. Uusi valvontakeino olisi mahdollisuus määrätä työnantajalle laiminlyöntimaksu.
Esityksessä ehdotetaan muutettavaksi mm. työaikalakia ja vuosilomalakia, joissa on säädetty työnantajille velvoitteita pitää työaika- ja vuosilomakirjanpitoa. Esityksen tavoitteena on tehostaa näiden velvoitteiden noudattamista. Työsuojeluviranomaisella olisi esityksen mukaan yhtenä uutena työehtojen valvontakeinona mahdollisuus määrätä työnantajalle laiminlyöntimaksu, jos työaika- tai vuosilomakirjanpidossa on puutteita.
Liittoon kuulumattomien työnantajien osalta laiminlyöntimaksu voisi seurata myös puutteista työvuoroluettelon laatimisessa ja antamisessa. Työvuoroluetteloa koskeva laiminlyöntimaksu ei koskisi Heta-liiton jäseniä, koska työnantajaliitto, eli Heta, valvoo heitä tässä asiassa työsuojeluviranomaisen sijasta.
Esityksen mukaan laiminlyöntimaksun määräämisessä huomioon otettaisiin työnantajayrityksen koko sekä laiminlyönnin laatu, laajuus, kesto, tahallisuus, toistuvuus ja muut olosuhteet. Maksu voitaisiin myös jättää määräämättä tietyissä tilanteissa, esimerkiksi jos sen määrääminen olisi kohtuutonta.
Laiminlyöntimaksua koskeva muutos on tarkoitettu tulemaan voimaan 1.1.2027. Kyse on vasta luonnoksesta hallituksen esitykseksi. Heta-liitto on jättänyt 20. elokuuta asiasta lausunnon.
Lausunnossa olemme tuoneet esille, että esityksen perusteluissa tulisi tarkemmin käsitellä sitä, mihin tilanteisiin laiminlyöntimaksun määrääminen soveltuu, ja milloin muut keinot, kuten toimintaohjeet ja kehotukset, ovat riittäviä. Esimerkiksi silloin, kun kyse on pikemminkin työnantajan erehdyksestä, joka ohjeistuksen jälkeen korjataan, tulisi laiminlyöntimaksu jättää määräämättä.
Seuraamme, miten laiminlyöntimaksua koskeva esitys etenee eduskunnassa. Tiedotamme joka tapauksessa syksyn aikana lisää siitä, mitä huomioitavaa työaika- ja vuosilomakirjanpitoon liittyy työnantajan näkökulmasta. Suurin osa tarpeellisista tiedoista löytyy Oimasta, mutta esimerkiksi työnantajan ja työntekijän väliset sopimukset, kuten säästövapaasopimus, on hyvä pitää tallessa omassa tiedostossa tai kansiossa.
Lue Heta-liiton lausunto laiminlyöntimaksuista täältä: